Jak przygotować samochód na zimę

Jak przygotować samochód na zimę: oto lista kontrolna przygotowana przez Team AC FIX

Zimowa lista kontrolna samochodu.

Gdy tylko nadejdzie zimna pogoda, instynktownie zamieniasz swoją garderobę na ciepłe płaszcze, szaliki i czapki. Przygotowanie samochodu na zimową pogodę nie powinno wyglądać inaczej. Teraz nadszedł czas by pomyśleć o przygotowaniu auta na zimę: 

1. Wyposaż samochód w opony zimowe

2. Sprawdź stan opon zimowych

3. Sprawdź poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych

4. Sprawdź akumulator

5. Sprawdź oświetlenie auta

6. Sprawdź pióra wycieraczek

7. Sprawdź stan klimatyzacji

7. Przygotuj zimowy zestaw samochodowy

1. Wyposaż swój samochód w opony zimowe

Opony zimowe to jedna z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl przygotowując samochód do zimy – i nie bez powodu. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy w chłodniejszych miesiącach roku. W większości regionów Europy opony zimowe są nawet obowiązkowe w określonych porach lub warunkach pogodowych. Polska należy do grona państw, w których prawny obowiązek jazdy na oponach zimowych nie istnieje. Na szczęście większość Polaków decyduje się na zmianę opon.

Powszechną praktyką jest montowanie opon zimowych około października. Gdy termometr opada, guma na oponach letnich twardnieje i spada ich przyczepność. Przyjmuje się jednak, że podstawowym wyznacznikiem tego, kiedy powinno się zmieniać opony na zimowe, jest średnia temperatura. Kiedy ta zacznie utrzymywać się poniżej 7°C, najwyższa pora udać się do wulkanizatora. Dzięki oponom zimowym jesteś przygotowany na trudne warunki zimowe, takie jak mrozy i oblodzone drogi.

2. Sprawdź stan opon zimowych

Montując opony zimowe, upewnij się, że są w dobrym stanie - łącznie z oponami zapasowymi! W tym celu sprawdź bieżnik opony, upewnij się, że ciśnienie w oponie jest prawidłowe i poszukaj nietypowych wybrzuszeń, zużycia lub ogólnych uszkodzeń. Jeśli coś zauważysz, powiedz o tym wulkanizatorowi. 

3. Uzupełnij płyny eksploatacyjne w aucie

Sprawdzając płyny w pojeździe, zaparkuj pojazd na równej powierzchni i upewnij się, że silnik jest zimny. Następnie sprawdź następujące płyny: 

    • olej silnikowy,

    • zimowy płyn do spryskiwaczy, zimą przednia szyba częściej się brudzi,

    • zimowy płyn do chłodnicy

4. Sprawdź akumulator

Jeśli uruchomienie samochodu trwa dłużej niż zwykle lub jeśli światła są przyciemnione, może to oznaczać, że nadszedł czas na wymianę akumulatora. Jeśli tego nie sprawdzisz, zimowa pogoda może być twoją zgubą. Odwiedź najlepiej swojego mechanika, który doradzi, czy potrzebujesz nowego akumulatora lub naprawy.

5. Sprawdź oświetlenie auta

Jazda zimą oznacza spotkanie z deszczem, deszczem ze śniegiem i śniegiem podczas długich okresów ciemności. Dlatego dość często będziesz uzależniony od oświetlenia. Zanim nadejdzie zima, upewnij się, że działają reflektory, światła przeciwmgielne, kierunkowskazy, światła cofania i światła hamowania. Jeśli wiesz, że są w dobrym stanie, wyczyść je płynem do mycia okien lub, w przypadku szczególnie uporczywych plam, przetrzyj je niewielką ilością pasty do zębów, pozostaw na kilka minut i wytrzyj.

6. Sprawdź pióra wycieraczek

Nie ma nic gorszego niż piskliwy dźwięk starych lub pękniętych piór wycieraczek podczas ulewnego deszczu. Gdy wycieraczki przestają skutecznie czyścić przednią szybę, należy je wymienić. Wymiana wycieraczek szyby przedniej jest łatwa, o ile kupujesz odpowiednie pióra. W razie wątpliwości zapytaj pracownika warsztatu lub porozmawiaj z lokalnym dealerem samochodowym.

7. Sprawdź sprawność klimatyzacji

To nie żart. Sprawna klimatyzacja przydaje się również w okresie zimowym. Zimą często mamy problem z zaparowanymi szybami. Najszybszym sposobem na uporanie się z tym problemem jest właśnie włączenie klimatyzacji. Zimne powietrze to powietrze suche. Jeśli twoja klimatyzacja wymaga nabicia to sięgnij po jeden z naszych zestawów do samodzielnego nabijania klimatyzacji.

8. Przygotuj samochodowy zestaw ratunkowy na zimę, w myśl zasady ostrożny zawsze ubezpieczony.

    • skrobaczka do lodu 

    • Opona zapasowa - sprawdzaj ciśnienie powietrza przynajmniej raz w miesiącu 

    • latarka 

    • lina holownicza 

    • kable rozruchowe 

    • saperka

    • sól drogowa 

    • ładowarka do telefonu komórkowego 

    • trójkąt ostrzegawczy 

    • kamizelka odblaskowa (wymagana w niektórych krajach) 

    • apteczka 

    • batoniki energetyczne 

    • woda 

    • ciepła odzież zimowa, w tym skarpetki, rękawiczki, szalik i czapka 

    • płaszcz przeciwdeszczowy lub ponczo koc z polaru Ciepłe, wodoodporne buty 

Szerokiej i bezpiecznej drogi!

Foto: Photo 131431308 © Candy1812  Dreamstime.com

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

New Account Register